با ما دنیا را جای بهتری برای زیستن کنیم.

خانه » روش های اجرای ساختمان

روش های اجرای ساختمان

آنچه می خوانید...

ساخت و ساز ساختمان یک فعالیت باستانی بشر بوده است که صرفاً از یک نیاز کاربردی برای تأمین سرپناه در برابر شرایط آب و هوایی آغاز شده است. با گذشت زمان، بشر با شرایط آب و هوایی مختلف سازگار شده است. اولین پناهگاه های انسانی سازه هایی بودند که دوام زیادی نداشتند.

ساخت و ساز ساختمان، صرف نظر از نوع ساختمان، یک کار پیچیده و مهم است و نیاز به نقشه های لازم برای ساخت ساختمان است . موفقیت در روش های اجرای ساختمان  به زمان، تلاش و سرمایه گذاری مالی زیادی نیاز دارد. اولین قدم برای یک پروژه ساخت و ساز موفق، توسعه یک برنامه گسترده است. روش های اجرای ساختمان باید گام به گام انجام شود تا فرآیند ساخت و ساز کارآمد تضمین شود. و زمان بندی مراحل ساخت ساختمان برای اتمام پروژه در زمان تعیین شده موثر است. قبل از شروع مرحله برنامه ریزی، جنبه های مهمی مانند هدف ساختمان، امور مالی و ابزار کار را در نظر بگیرید. برای اطلاع از صفر تا صد مدیریت پیمان با ما تماس بگیرید.

ساخت و ساز ساختمان چیست؟

ساخت و ساز ساختمان فعالیت فیزیکی در یک سایت ساخت و ساز را توصیف می کند که به ساخت ساختمان یا سازه کمک می کند. این فرآیند شامل تخلیه کارخانه، ماشین آلات، مواد، روکش فلزی، یراق آلات، اتصالات تاسیسات، قالب و پرداخت خارجی است. روش های اجرای ساختمان مجموعه ای از وظایف است که توسط افراد ماهر در بهترین شرکت فنی مهندسی تهران انجام می شود. این کار مستلزم زمان زیادی و کار طاقت فرسا است و باید با دقت مدیریت شود. این فرآیند را می توان به سه مرحله تقسیم کرد: پیش از ساخت، ساخت و ساز و پس از ساخت.

مرحله ۱: فرآیند قبل از ساخت

قبل از شروع یک پروژه، کارفرما باید از نزدیک با تیم طراحی و پیمانکار برای توسعه طرح پروژه همکاری کند.  تیم اصلی پروژه را تعریف می کند و برآورد هزینه را بسته به بودجه مشتری آماده می کند. تیم همچنین باید خطرات را شناسایی کرده و راه حل هایی برای اطمینان از استفاده بهینه از منابع ایجاد کند. مرحله پیش از ساخت با دقت مشخص می شود تا اطمینان حاصل شود که تمام نیازها شناسایی و به موقع برطرف می شوند. ارتباط منظم بین تیم اصلی پروژه و مشاوران در طول پیش ساخت بسیار مهم است. برای اطلاع از مراحل ساخت پروژه های درمانی با ما تماس بگیرید.

تملک زمین: مهم ترین مرحله در ساخت و ساز ساختمان، تملک زمین برای پروژه است. مکان باید متناسب با نیازهای پروژه باشد. قبل از تملک زمین، بهتر است مطالعات امکان سنجی انجام شود تا از موقعیت استراتژیک زمین و عاری بودن از مسائل مربوط به زمین اطمینان حاصل شود.

جلسه اولیه: مرحله پیش ساخت با یک جلسه اولیه بین کارفرما و پیمانکار عمومی شروع می شود. طرفین می توانند با یکدیگر آشنا شوند. همچنین به پیمانکاران اجازه می دهد تا نیازهای سرمایه گذار را درک کنند. دو طرف باید اهداف و مقاصد پروژه را در این مرحله مشخص کنند. سرمایه گذار یا صاحب پروژه این فرصت را دارد که سوالاتی را مطرح کند که پیمانکار باید آنها را حل کند. جلسه اولیه به پیمانکار اجازه می دهد تا محدوده کار، امکان سنجی پروژه و میزان کار مورد نیاز را تعیین کند. سپس پیمانکار می‌تواند  یک برنامه زمانی مشخص کند.

برآورد و بودجه: پس از اتمام جلسه اولیه، پیمانکار می تواند از سایت بازدید کرده و طرح را ایجاد کند. ساخت و ساز ساختمان مستلزم مقدار قابل توجهی از مصالح و بودجه است و به راحتی می توان هزینه ها را برآورد کرد. هنگامی که برنامه ریزی و جزئیات سازه انجام شد، مهندس پروژه برآورد هزینه های ساخت و ساز جزئیات را به اشتراک می گذارد.  برای همکاری با شرکت های ساختمانی معروف ایران با ما تماس بگیرید.

مهندسان دفتر خدمات فنی و مهندسی کمیت و کیفیت مصالح مورد نیاز را تخمین می زند. سپس پیمانکار بودجه ای را تهیه می کند که شامل هزینه های تخمینی نیروی کار، مواد، ماشین آلات و سایر الزامات است. بودجه به کیفیت و کمیت مواد مورد نیاز بستگی دارد.

برنامه: زمانی که محدوده پروژه مشخص شد و پیمانکار بازدیدی از محل انجام داد، نوبت به تدوین برنامه زمانبندی پروژه می رسد. زمانبندی مشخص می کند که چه زمانی جنبه های خاصی از کار شروع و پایان می یابد. برنامه معمولاً در طول پروژه به روز می شود تا تصویر واضح تری از جدول زمانی ساخت و ساز ارائه شود. زمان‌بندی پروژه بسیار مهم است زیرا بر هزینه‌های کلی پروژه و حاشیه سود تأثیر می‌گذارد

مرحله ۲: مرحله ساخت و ساز ساختمان

با برنامه و تیم پروژه، زمان پاکسازی سایت و شروع ساخت و ساز فرا رسیده است. مرحله ساخت و ساز ساختمان جایی است که پروژه جان می گیرد. این یک مرحله مهم است زیرا شامل بخش های کاری و ضرب الاجل های متعدد است. برای اطلاع از قرارداد مدیریت پیمان چیست؟ به این مقاله ما مراجعه کنید.

آماده سازی سایت: آماده سازی سایت، پاکسازی محل برای آمادگی برای ساخت و ساز است. آماده سازی محل راه را برای سایر کارهای اصلاحی یا تخریب مورد نیاز قبل از شروع ساخت ساختمان توسط کارگران باز می کند. پاکسازی سایت شامل حذف زباله، ماشین آلات، تجهیزات و مواد ناخواسته است. برخی از فعالیت های آماده سازی سایت ممکن است نیاز به تایید داشته باشند. کارگران باید مراقب باشند که درختانی که قرار است حفاظت شوند را از بین نبرند.

ساخت و ساز: فرآیند ساخت و ساز از گودبرداری شروع می شود و پس از اتمام تکمیل داخلی و خارجی به پایان می رسد.

گودبرداری:  پس از پاکسازی سایت، نوبت به گودبرداری می رسد. گودبرداری به برداشتن خاک برای تشکیل گودال در زمین اشاره دارد. سایت های کوچک ممکن است گودبرداری را به صورت دستی با استفاده از بیل، کلنگ و چرخ دستی انجام دهند. با این حال، ماشین آلات کارخانه سنگین در گودبرداری های بزرگ استفاده می شود.

گودبرداری را می توان با توجه به موادی که گفته می شود طبقه بندی کرد، به عنوان مثال، خاک سطحی، گل و لای، خاک، و حفاری سنگ. همچنین می توان آن را بر اساس هدف طبقه بندی کرد: حفاری ترانشه، جاده، زیرزمین و پل.

پایه: محل پاکسازی و گودبرداری شده اکنون آماده ساخت و ساز است و می توان فونداسیون را ریخت. فونداسیون قسمت پایینی زیرسازی است. بارهای ساختمان را به زمین منتقل می کند. فونداسیون طبق نقشه های معمار ساخته شده است. نقشه ها طول، عرض، عمق، اندازه و نوع پی را تعیین می کنند.

پی های بتنی به طور گسترده ای برای سازه های ساختمانی استفاده می شود. با این حال، انتخاب پی می تواند بسته به سطح سطح آب و ترکیب خاک محل متفاوت باشد. آزمایش خاک برای تعیین ظرفیت باربری خاک بسیار مهم است.

پی های کم عمق ممکن است برای ساختمان های کم ارتفاع مناسب باشند. با این حال، پایه های شمع برای ساختمان های بلند بهترین هستند. سازندگان قالب ها و آرماتورها را در ترانشه های گودبرداری شده برای ساخت فونداسیون قرار می دهند. مهندس باید بر کارهای تقویتی ساختمان نظارت کند.

قاب بندی : قاب بندی عبارت است از نصب اسکلت های چوبی و تیرهای فولادی برای نگه داشتن ساختمان. این یک بخش زمان بر اما حیاتی در ساخت و ساز ساختمان است زیرا زمینه را برای بقیه ساختمان فراهم می کند. 

کار برق و لوله کشی: پیمانکاران تخصصی برای تکمیل کار لوله کشی و برق کشی وارد می شوند. این فرآیند شامل نصب لوله ها و سیم ها در زیر کف، سقف و دیوارها است. کار برق و لوله کشی در این مرحله تکمیل نشده است. فقط کار های دیگر انجام می شود تا پس از آن دیوار خشک، عایق کاری و نصب سقف را انجام دهند. نقطه و انتهای لوله باید کنار گذاشته شود و بعداً با وسایل لوله کشی و اتصالات برق تمام شود.

سقف سازی: هنگامی که ساختار اصلی انجام شد، سقف نصب می شود. سقف از فضای داخلی در برابر عوامل جوی محافظت می کند و از آسیب و اختلال جلوگیری می کند.

تکمیل بیرونی: تکمیل نمای بیرونی شامل گچ کاری قسمت های خارجی ساختمان است. همچنین شامل نمای خارجی برای زیبا تر کردن خانه است.

کار گرمایش و سرمایش: با نصب سقف و دیوارهای بیرونی، زمان رفع نیازهای گرمایشی و سرمایشی ساختمان فرا رسیده است. این فرآیند شامل نصب دریچه ها، کانال ها، واحدهای گرمایشی و سیستم های خنک کننده می باشد.

تکمیل داخلی: مرحله بعدی گچ کاری دیوارهای داخلی برای یک سطح صاف و نصب کاشی روی زمین است. تکمیل داخلی همچنین شامل نصب دیوار خشک، سقف و عایق است. برقکار همچنین می تواند وارد شود و پریزها را تمام کند و چراغ ها را نصب کند.

عایق رطوبتی: عایق رطوبتی فرآیندی است که از نفوذ آب به داخل ساختمان جلوگیری می کند. عایق رطوبتی برای کاهش رطوبت و خشک نگه داشتن خانه انجام می شود.

مرحله ۳: مرحله پس از ساخت

مرحله پس از ساخت، فرآیند نهایی قبل از تحویل ساختمان به کارفرما یا مالک است. مرحله پس از ساخت شامل تکمیل موارد لیست و مرحله نهایی است. لیست سندی است که تمام موارد قراردادی را که یک پیمانکار باید انجام دهد تا پرداخت شود را فهرست می کند. روش های اجرای ساختمان برای موفقیت هر پروژه ساختمانی ضروری است. روش های اجرای ساختمان را می توان به سه مرحله اصلی، پیش از ساخت، ساخت و ساز و پس از ساخت تقسیم کرد. سه مرحله اصلی ساخت و ساز شامل بسیاری از فعالیت های سیستماتیک است.

مرحله پیش ساخت شامل تملک زمین، طراحی استراتژیک، تهیه بودجه و برآورد، اخذ مجوزها و مجوزها و استخدام کارشناسان می باشد. مرحله ساخت و ساز شامل آماده سازی سایت، گودبرداری، فونداسیون، قاب بندی، سنگ تراشی، سقف، تکمیل داخلی و تکمیل بیرونی است. در نهایت، پس از ساخت شامل مراحل نهایی و تحویل ساختمان تکمیل شده است. برای تکمیل پروژه های خود با ما در شرکت دژآثار تماس بگیرید.

اشتراک گذاری مطلب:

شركت مهندسی عمرانی دژآثار

یک مجموعه عمراني، طراحی، صنعتی و اقتصادی است كه با تكیه بر منابع انساني متخصص و متعهد و بكارگیری اتاق های فكر و استفاده از تجارب افراد دارای سابقه درخشان در زمینه های مختلف مهندسي، در تمامي ابعاد سازندگي كشور و خارج از كشور كه مربوط به عمران و آبادی مي شود فعالیت دارد.

دیدگاه خود را بگذارید