با ما دنیا را جای بهتری برای زیستن کنیم.

خانه » مهندس عمران چه کاری انجام می دهد؟

مهندس عمران چه کاری انجام می دهد؟

آنچه می خوانید...

مهندس عمران چیست؟

یک مهندس عمران بر ساخت و ساز کارهای عمومی مانند جاده ها، پل ها، سدها، تونل ها، ساختمان ها، فرودگاه ها، سیستم های آب و فاضلاب و سایر پروژه های زیربنایی بزرگ طراحی و نظارت می کند.

ساختمان‌ها و پل‌ها اغلب اولین سازه‌هایی هستند که به ذهن می‌رسند، زیرا واضح‌ترین خلاقیت‌های مهندسی هستند. اما مهندسان عمران نیز مسئول خلاقیت ها و مشارکت های کمتر قابل مشاهده هستند. هر بار که شیر آب را باز می کنیم، بدون اینکه فکر کنیم مهندسان عمران در بسیاری از موارد با طراحی سیستم هایی که آب را از منابع کوهستانی که گاهی صدها مایل دورتر هستند به شهرها منتقل می کنند، انتظار داریم آب بیرون بیاید.

بنابراین، در گسترده ترین اصطلاحات، مهندس عمران چیست؟ مهندس عمران کسی است که دانش علمی را برای بهبود زیرساخت ها و تاسیسات مشترک که نیازهای اساسی انسان را برآورده می کند، به کار می گیرد.

رشته مهندسی عمران یکی از قدیمی‌ترین شاخه‌های مهندسی است که قدمت آن به زمانی برمی‌گردد که مردم برای اولین بار زندگی در سکونتگاه‌های دائمی را آغاز کردند و شروع به شکل‌دهی محیط‌های خود مطابق با نیازهای خود کردند.

با افزایش جمعیت و شروع زندگی گروه های بزرگتری از مردم در شهرها و شهرها، نیاز فزاینده ای به منابع مطمئن آب تمیز، وسایل دفع زباله، شبکه ای از خیابان ها و جاده ها برای تجارت و تجارت و راهی برای مردم برای دفاع از خود در برابر همسایگان متخاصم. بنابراین، مهندسان عمران اولیه برای ساختن دیوارها، جاده‌ها، پل‌ها، سدها و خاکریزها فراخوانده شدند. و حفر چاه، خندق آبیاری و ترانشه.

از جمله معروف ترین پروژه های مهندسی عمران در دوران باستان می توان به جاده های امپراتوری روم، دیوار بزرگ چین، اهرام جیزه، استون هنج، خانه های صخره ای در مسا ورد اشاره کرد. و خرابه های مایا در کوپان، پالنکه و تیکال. ساخت بسیاری از این شگفتی ها توسط جوامع ماقبل صنعتی همچنان مرموز است و نام مهندسانی که آنها را طراحی کرده اند در دوران باستان گم شده است.

تاریخ اخیر نیز با شگفتی‌های مهندسی عمران معروف از جمله برج ایفل، که به نام گوستاو ایفل، مهندس عمران فرانسوی که شرکت آن را ساخته است، نامگذاری شده است. پل گلدن گیت، طراحی شده توسط جوزف اشتراوس و چارلز الیس. کانال پاناما (جان فرانک استیونز)؛ سد هوور (John L. Savage); و پل بروکلین که توسط جان آگوست روبلینگ و پسرش واشنگتن روبلینگ طراحی شده است.

مهندسان عمران خیلی بیشتر از طراحی ساختمان ها و پل ها انجام می دهند. آنها در صنعت هوافضا، طراحی هواپیماهای جت و ایستگاه های فضایی کار می کنند. آنها را می توان در صنعت خودرو یافت، محاسبه ظرفیت حمل بار شاسی و بهبود مقاومت در برابر ضربه سپرها و درها. آنها بخشی از صنعت کشتی سازی، صنعت برق و چندین صنعت دیگر هستند که نیاز به تاسیسات ساخته شده دارند.

مهندسی عمران یک حرفه به خصوص هیجان انگیز است، زیرا کسانی که در این زمینه کار می کنند می توانند نتایج کار خود را ببینند: یک پل تکمیل شده، یک ساختمان بلند، یک ایستگاه مترو یا یک سد برق آبی.

دنیای مدنی بسیار متنوع است. بنابراین نتیجه می شود که مهندسان عمران گزینه های شغلی بسیار متنوعی دارند. یعنی پاسخ به این سوال که مهندس عمران چه کار می کند نیز بسته به تخصص مورد نظر متفاوت است. با این حال، صرف نظر از زیرشاخه انتخابی آنها، برخی از وظایف مشترک وجود دارد که اکثر مهندسان عمران به صورت روزانه انجام می دهند.

مهندسان عمران اغلب مسئول تیم های بزرگی هستند که در فرآیندهای طراحی، برنامه ریزی و ساخت پروژه مشارکت دارند. این مستلزم آن است که آنها به طور منظم با این اعضای تیم متشکل از نقشه برداران، مدیران ساخت و ساز، معماران، معماران منظر و برنامه ریزان شهری ملاقات، همکاری و مدیریت کنند.

علاوه بر این، آنها خودشان زمان قابل توجهی را صرف طراحی و برنامه ریزی پروژه ها و ارائه پیشنهادات، نیازسنجی، بودجه و اصلاحات به مشتریان می کنند.

فعالیت های خاص یک مهندس عمران از زیر شاخه به زیر شاخه تغییر می کند و همانطور که در زیر توضیح داده می شود، حرفه از طیف گسترده ای از زیرشاخه ها تشکیل شده است:

مهندسی معماری
معماری طراحی ساختمان ها و سازه ها با تاکید بر زیبایی شناسی است. مهندسی معماری طراحی ساختمان و زیبایی شناسی را با تمرکز بر ساخت و ساز پایدار و عملکرد ترکیب می کند.

این رشته گسترده ترکیبی از بسیاری از رشته های دیگر است و از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. مهندسان معماری هم دانش سازه ای دارند و هم آگاهی و مهارت های خلاقانه. فارغ التحصیلان این رشته ممکن است در یکی از جنبه های طراحی ساختمان های تجاری مانند گرمایش، تهویه، حفاظت در برابر آتش، برق یا آکوستیک تخصص داشته باشند. نظارت بر روند ساخت و ساز یکی دیگر از مهارت های اساسی است که مهندسان معماری توسعه می دهند.

مهندسی ساخت و ساز
مهندسان ساختمان پروژه های مسکونی و/یا ساخت و ساز را مدیریت و تحویل می دهند. آنها فعالیت های ساخت و ساز را برنامه ریزی می کنند، بر عناصر ساختاری نظارت می کنند و پس از اتمام پروژه بازرسی ساختمان را انجام می دهند. آنها از نزدیک با معماران، مهندسان معماری و تکنسین های مهندسی در طراحی ساختمان و حل مشکلات در محل کار می کنند.

آنها همچنین مسئول جمع آوری گزارش هایی هستند که امکان سنجی پروژه و برآورد هزینه را شرح می دهد. طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) در این رشته متداول است، اگرچه نه به اندازه مهندسی سازه. از مهندسان ساختمان خواسته می شود تا هم مهارت های مدیریت پروژه و هم تخصص ریاضی را در کار خود به کار گیرند.

برخی ممکن است در پروژه های مسکونی، آسمان خراش ها، پل ها، انبارهای صنعتی یا انواع خاصی از زیرساخت ها تخصص داشته باشند. در حالی که تقاضا برای این متخصصان به دلیل سلامت صنعت ساخت و ساز است که آنها به دنبال استخدام هستند، مجموعه مهارت های منحصر به فرد آنها به طور کلی به این معنی است که آنها در بیشتر کشورها بسیار مورد توجه هستند.

مهندسی زلزله
مهندسی زلزله یک رشته تخصصی در مهندسی ژئوتکنیک است. این جایگاه کوچکی است که فرصت هایی را در تعداد محدودی از کشورهای مستعد زلزله فراهم می کند. البته مهندسان زلزله نگران ارتعاشات موجود در پوسته زمین هستند که به طور بالقوه می تواند آسیب زیادی به سطح زمین وارد کند.

آنها مناطقی را که در معرض خطر زلزله هستند شناسایی می کنند و از تکنیک های طراحی و ساخت برای مقاوم سازی ساختمان ها استفاده می کنند. آنها همچنین شبیه‌سازی و تحلیل حالت شکست را برای طراحی عناصر سازه‌ای انجام می‌دهند که می‌توانند در برابر زلزله بدون آسیب‌های ساختاری عمده مقاومت کنند.

مهندسی محیط زیست
اکولوژی در مورد تعامل بین موجودات و محیط آنها است که اکوسیستم نامیده می شود. مهندسی اکولوژیک یک رشته تخصصی از مهندسی محیط زیست است که در مورد ساخت و نگهداری این اکوسیستم ها است.

مهندسان در این رشته می توانند بر تعمیر و نگهداری اکوسیستم طبیعی یا ساخت اکوسیستم های مصنوعی تمرکز کنند. جنگل‌های بارانی استوایی نمونه‌ای از اکوسیستم‌های طبیعی است که دارای تنوع زیستی گیاهی و جانوری بیشتری نسبت به هر نوع اکوسیستم دیگری است. یک مهندس محیط زیست سلامت درختان جنگل های بارانی و حیواناتی که در تاج پوشش آنها زندگی می کنند را در نظر می گیرد.

اشتراک گذاری مطلب:

شركت مهندسی عمرانی دژآثار

یک مجموعه عمراني، طراحی، صنعتی و اقتصادی است كه با تكیه بر منابع انساني متخصص و متعهد و بكارگیری اتاق های فكر و استفاده از تجارب افراد دارای سابقه درخشان در زمینه های مختلف مهندسي، در تمامي ابعاد سازندگي كشور و خارج از كشور كه مربوط به عمران و آبادی مي شود فعالیت دارد.

یک دیدگاه

  1. محمد رضی زاده
    ۱۰ بهمن ۱۴۰۰

    لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

دیدگاه خود را بگذارید