با ما دنیا را جای بهتری برای زیستن کنیم.

خانه » مراحل ساختمان سازی به زبان ساده

مراحل ساختمان سازی به زبان ساده

آنچه می خوانید...

ساختمان‌سازی و بازار مسکن از جمله حوزه های سودآور در سراسر جهان است که در دهه‌های اخیر مورد توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران و مردم قرار گرفته است. ساختمان‌سازی در کنار سود بسیار خوبی که دارد یک کار کاملاً تخصصی است و لازم است تمامی مراحل آن به درستی و بر اساس استانداردهای ساختمان‌سازی انجام شود. به صورت کلی ساختمان‌سازی می‌تواند مزایا و معایب زیادی داشته باشد اما کسانی که شخصاً اقدام به ساختن خانه برای خود می‌کنند، می‌توانند در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند. در ادامه این مقاله به بررسی کامل و جامع مراحل ساختمان سازی می پردازیم. برای اطلاع از ساخت سیلوهای فلزی و بتنی این مقاله را مطالعه بفرمایید. 

زمان بندی مراحل ساخت ساختمان

 مهندس ساختمان باید برای ساخت یک سازه، برنامه ریزی درستی ارائه ‌دهد تا فرآیند ساخت را به چند بخش تقسیم کرده و بهتر بتواند زمان بندی مراحل ساخت ساختمان و پیشرفت کار را مهندسی و مدیریت کند. در مطلب پیش رو می‌توان به شرح زیر از زمان‌بر بودن هر بخش اشاره کرد:

پروژه: پروژه، شامل برنامه‌ریزی کلی و اقدامات و براوردهای اولیه مربوط به ساخت سازه بوده و مرحله ای زمان بر است. البته بسته به ابعاد و پیچیدگی پروژه، ممکن است چند هفته یا حتی ماه‌ها زمان لازم باشد.

ابنیه: تمام پایه‌ها و اساس‌های ساختمان در مرحله ابنیه انجام شده و نیاز به زمان و دقت بسیار زیادی دارد. معمولاً این مرحله از کار نیازمند چند هفته تا چند ماه زمان است.

اسکلت: اسکلت بندی یک ساختمان بسیار مهم بوده و زمان زیادی را می‌طلبد. همچنین یکی از زمان‌برترین مراحل ساختمان‌سازی بوده و چند ماه تا یک سال زمان لازم دارد.

سفت‌کاری: بخش سفت کاری شامل ایجاد سطح تمیز و صاف بر روی اسکلت ساختمان است و چند هفته تا چند ماه طول ممکن است طول بکشد.

نازک‌کاری: اعمال نهایی و تکمیلی بر روی ساختمان، نازک کاری بوده و احتمال دارد چند ماه زمان ببرد.

تاسیسات مکانیکی: تاسیسات مکانیکی عبارتند از نصب تجهیزات مکانیکی مانند سیستم‌های تهویه، گرمایش و سرمایش و غیره.

در آموزش اصول و نکات اجرایی در صنعت ساختمان‌ سازی، هر یک از بخش‌های نام برده شده، نیازمند زمان و توجه خاصی هستند، تا به طور کامل و با کیفیت انجام شده و در نهایت ساختمان به طور استاندارد و مناسب فروش، آماده شود. برای اطلاع از فیلتر شنی چیست؟ بر  روی آن کلیک کنید.

ارزانترین روش ساختمان سازی

ساختمان سازی ارزان بستگی به عوامل مختلفی مانند موقعیت جغرافیایی، منابع محلی، مصالح ساختمانی و فناوری‌های مورد استفاده دارد. اما در کل، استفاده از مصالح محلی و قابل دسترس، استفاده بهینه از انرژی، ابه کارگیری روش‌های ساخت سریع و کارآمد و همچنین استفاده از طراحی‌های ساده و کارا، می‌تواند به ارزانترین روش ساختمان سازی کمک کند. اما همواره توجه به استانداردهای ایمنی و کیفیت ساختمان نیز بسیار حائز اهمیت است.برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

استفاده از مصالح محلی به جای واردات مصالح از دیگر مناطق یا کشورها، می‌تواند هزینه‌های ساخت را کاهش داده و به شما در صرفه جویی هزینه ها کمک کند. به عنوان مثال، استفاده از سنگ‌ها، خاک، شن، آجر و چوب محلی به جای فولاد و بتن وارداتی هزینه‌ها را کاهش می‌دهد

انواع ساختمان

سازه های اصلی شامل سازه های سنگی، بتن و یا سازه های ساخته شده از فولاد و یا … می باشند.
انواع مختلفی از ساختمان ها از نظر نوع کاربرد وجود دارند که عبارتند از:
مسکونی
آموزشی
سازمانی
جمعی
تجاری
بازرگانی
صنعتی
ذخیره سازی
مخصوص عمده فروشی
کاربرد خاص
پر خطر
مجزا
چند طبقه و یا بسیار بلند مانند آسمان خراش ها
پارکینگ های چند طبقه
در ادامه هر یک از انواع ساختمان ها، شرح داده خواهد شد.برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

ساختمان مسکونی

این ساختمان ها به منظور ایجاد فضای مسکونی، طراحی شده و مورد استفاده قرار می گیرند و امکانات لازم مطابق با آن تعبیه می شود. فضاهایی مثل اتاق خواب، هال و پذیرایی، آشپزخانه و سرویس بهداشتی برای محیط مسکونی ضروری است. علاوه بر فضاهای اولیه که نیازمند هر ساختمان مسکونی است، سایز ملزومات می تواند شامل پارکینگ اختصاصی برای خودرو، فضای سبز مثل حیاط یا روف گاردن، انباری، شوفاژ خانه، استخر، جکوزی، سالن ورزشی و غیره نیز باشد.

ساختمان آموزشی

محیطی مناسب برای مؤسسات آموزشی مانند مدارس یا دانشگاه ها است. در ساختن این مکان ها، باید امکانات آموزشی، تحصیلی، غذاخوری و تفریحی مربوط به آموزش، در نظر گرفته شود.

در جوار ساختمان های آموزشی، وجود خانه های مسکونی مناسب برای کارکنان و یا دانشجویان ساکن در محوطه دانشگاه نیز الزامی می باشد. برخی از موسسات آموزشی مانند دانشگاه ها، یک خوابگاه اختصاصی نیز در داخل و یا خارج از محوطه در نظر میگیرند.

ساختمان سازمانی

این نوع از ساختمان سازی شامل اماکنی هستند که توسط سازمان های دولتی یا نیمه دولتی و یا اتحادیه ها به منظور اهداف خاص ساخته می شوند. این اهداف عبارتند از : اهداف درمانی (درمان بیماران جسمی، بیمارستان کودکان، خانه سالمندان)، سازمان های مراقبت از کودکان بی سرپرست، سالن اجتماعات برای فعالیت های فرهنگی و یا امکانات اقامتی مذهبی مثل زندان ها، مراکز درمانی، بازداشتگاه ها، و … محسوب میشود.برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

ساختمان جمعی

محلی است که برای اجتماعات عمومی ای که به منظور سرگرمی، تفریحی، اجتماعی، مذهبی، ملی، مدنی، مسافرتی و اهداف مشابه برگزار می شوند، ساخته می شوند. این نوع سازه ها می تواند شامل خانه های سینما، خانه های تئاتر، سینماهای ماشین رو، سالن های اجتماعات، باشگاه ورزشی، ساختمانهای شهرداری، تالارهای کنفرانس، سالن های نمایشگاهی، موزه ها، سالن های بدنسازی، مجتمع های ورزشی، رستوران ها، مراکز شبانه روزی، طراحی و ساخت پروژه های ورزشی، اماکن عبادتی و غیره باشد.

ساختمان های تجاری

اگر یک ساختمان یا قسمتی از آن،  برای انجام معاملات و اسناد تجاری، تاسیس اداره ها و یا مدیریت انواع دیگر از اهداف تجاری استفاده شود، می توان آن را به عنوان یک ساختمان تجاری نام گذاری کرد. این مکان ها، شامل دفاتر تجاری، شعب بانک ها، موسسات حرفه ای، مغازه ها و فروشگاه ها، رستوان و فست فود، کافه و… می باشند.

ساختمان بازرگانی

برای دفتر املاک، فروشگاه ها و یا نمایشگاه های فروش کالاهای تجاری خرد و یا عمده استفاده می شوند. به طور کلی ساختمان هایی با امکانات اداری و خدماتی، که برای انجام تجارت مناسب باشند.

ساختمان صنعتی

ساختمان هایی که به منظور جمع آوری و یا پردازش محصولات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند، به عنوان ساختمان های صنعتی شناخته می شوند. این واحد ها متشکال از : واحدهای تولیدی، کارخانه های مونتاژ یا سر هم کردن، نیروگاه ها، پالایشگاه های نفت، کارخانه های گازی، لبنیات، آزمایشگاه ها و غیره هستند.

ساختمان های ذخیره سازی

اگر یک ساختمان و یا قسمتی از آن به منظور ذخیره انواع کالا یا انبار کردن وسایل، اموال و غیره، مورد استفاده قرار گیرد، به عنوان ساختمان ذخیره سازی دسته بندی می شود که متشکل از  سردخانه ها، واحدهای ذخیره غلات، انبارها، اصطبل، انبارهای حمل بار، مخازن ترانزیت، سیلو ها، پایانه های کامیون، گاراژ های عمومی و غیره طبقه بندی می شوند.

ساختمان عمده فروشان

شامل تأسیساتی می باشند که به طور جزئی یا کامل برای تجارت و یا تولید عمده استفاده می شوند. عمده فروشی ها، از ساختمان هایی با قابلیت ذخیره سازی مواد و یا انبار خود، برای ارائه خدمات حمل و نقل استفاده می کنند.

ساختمان ها با کاربری مختلف

ساختمان ها به منظور کاربری های مسکونی و همچنین برای انجام فعالیت های غیر مسکونی مورد استفاده و سکونت قرار می گیرند.

ساختمان های پرخطر

ساختمان های پرخطر معمولا به دو مجموعه تقسیم می شوند که شامل:

۱.ساختمان‌های مورد استفاده برای تولید، پردازش، جابجایی یا ذخیره سازی مواد رادیواکتیو، مواد منفجره با قابلیت اشتعال سریع و با یا بدون پتانسیل تولید دودهای مسموم یا انتشار گازهای قابل انفجار

۲. برای تولید، پردازش و ذخیره سازی مواد مورد استفاده قرار می گیرند. احتمال وجود مواد قلیایی، سمی یا مضر در آنها وجود دارد.

ساختمان مجزا

این نوع بناها از قسمت های مختلفی تشکیل شده اند که عبارتند از سقف و دیوارهایی که از به صورت ساختمان های جاگانه و دارای محوطه باز در محدوده آن می باشند.

ساختمان هایی نیمه جدا شده با دیوار مشترک

این بنا ها، از سه طرف با ساختمان همجوار مجزا بوده و دارای محوطه بازی است که از چند طرف محصور شده است.

ساختمان های آسمان خراش و چند طبقه

این بنا ها، از از ارتفاع بیش از ۴ طبقه ساخته شده اند و بدون  چارچوب زیر بنا و یا ۱۷,۵ متر (با  چارچوب زیر بنا) بالاتر از سطح متوسط زمین قرار دارند. این ساختمان ها معمولا دارای پله های فرار و سیستم شوتینگ زباله نیز هستند.

زاغه ها

این بنا ها، از سطح کیفیتی پایین تری برخوردار بوده و شرایط سکونتی بدی دارند. نبود بهداشت و همچنین تهویه نامناسب از شرایط مشهود این ساختمان ها می باشد. زاغه ها، طبق قوانین توسط یک مقام ذی صلاح قابل برچسب گذاری می شوند.

ساختمان های ناامن

از نظر ساختار ضعیف بوده و همچنین ناامن، غیر بهداشتی و آلوده هستند. این بنا ها، از امکانات مناسبی برخوردار نیستند و خطرات آتش سوزی و دیگر خطرات مرگ باری برای انسان در پی خواهد داشت . با توجه به نوع کاربری آن، می تواند خطری برای امنیت و سلامتی ساکنان داشته باشد.

ساختمان VIP

این نوع بناها مجموعه ای چند جانبه می باشند که شامل ساختمان مونتاژ، صنعتی، عمده فروشی، پر خطر، هتل ها، خوابگاه ها و همچنین شامل بناهایی با تهویه مطبوع مرکزی که بیش از ۱۵ متر ارتفاع و بیش از ۶۰۰ متر مربع مساحت داخلی دارند، می شود.

پارکینگ چند طبقه

این بناهای معماری، معمولا دو یا چندین طبقه در زیرزمین و دو یا چند طبقه در روی زمین می باشند که به جهت پارکینگ اتومبیل، دوچرخه و سایر وسایل نقلیه موتوری قابل استفاده است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

اشتراک گذاری مطلب:

شركت مهندسی عمرانی دژآثار

یک مجموعه عمراني، طراحی، صنعتی و اقتصادی است كه با تكیه بر منابع انساني متخصص و متعهد و بكارگیری اتاق های فكر و استفاده از تجارب افراد دارای سابقه درخشان در زمینه های مختلف مهندسي، در تمامي ابعاد سازندگي كشور و خارج از كشور كه مربوط به عمران و آبادی مي شود فعالیت دارد.

دیدگاه خود را بگذارید