با ما دنیا را جای بهتری برای زیستن کنیم.

خانه » مراحل ساخت پروژه های درمانی

مراحل ساخت پروژه های درمانی

آنچه می خوانید...

طراحی کردن و مراحل ساخت پروژه های درمانی یکی از حساس ترین و دشوارترین پروژه های ساخت و ساز و معماری می باشد که در توسعه شهری و عمرانی باید توجه ویژه ای نسبت به پروژه های درمانی داشت. و به زمان بندی مراحل ساخت ساختمان و در طراحی پروژه های درمانی باید توجه کرد که هم نیازهای این مجموعه های درمانی با در نظر گرفتن حیطه تخصصی و فعالیت برطرف شوند و هم اینکه از نظر سازگار بودن با اقلیم، دسترسی راحت، پوشش دادن جمعیت منطقه و ضوابط سازه ای و انتخاب زمین مناسب همه این موارد در اندازه استانداردهای ملی و بین المللی باشند و یک پروژه درمانی را باید به بهترین شرکت فنی مهندسی تهران سپرد.

مراحل ساخت پروژه های درمانی چگونه است

۱. تعریف و برنامه ریزی ساخت پروژه های درمانی

برای شروع پروژه به بهترین شکل ممکن، تعریفی از یک پروژه درمانی بسیار مهم است به این معنی که آیا این یک کلینیک و یا چه نوع کلینیکی است، آیا این یک بیمارستان، یک خانه سالمندان، یک مرکز تحقیقات پزشکی، یا نوع دیگری از مراکز بهداشتی و درمانی یا پزشکی است؟ شناسایی مرکز مراقبت های بهداشتی به تعریف خدماتی که ارائه می کند و همچنین نیازهای بیمارانی که به آن مراجعه می کنند کمک می کند. این اطلاعات همچنین به تعیین اندازه و دامنه پروژه و همچنین هرگونه الزامات ویژه ای که با ویژگی های خدماتی که مرکز مراقبت های بهداشتی ارائه می دهد مرتبط است، کمک خواهد کرد. مشخص خواهد شد که به چند اتاق معاینه، بیمار و اتاق عمل نیاز است، آیا نیاز به آزمایشگاه و غیره دارد. شرکت دژ آثار از شرکت های ساختمانی معروف ایران است برای اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما تماس بگیرد.

برنامه راهبردی در دفتر خدمات فنی و مهندسی از تعریف پروژه های درمانی و برنامه ریزی کلی حاصل می شود، شامل ارزیابی مراحل ساخت پروژه های درمانی و یک برنامه خاص است که تجهیزات اصلی، مدل کارکنان، فضای مورد نیاز و موارد دیگر را تعریف می کند. پس از تایید برنامه و ارزیابی مراحل ساخت پروژه های درمانی ، آنگاه باید آن را طراحی کرد. این بخش بر روی توسعه فضای موجود در پلان های بتنی، پلان سایت، نماها و بهبودهای داخلی و خارجی و موارد دیگر تمرکز دارد. در نهایت، دستمزد مهندسان و معماران، هزینه تجهیزات پزشکی، وسایل و اثاثیه، به کل هزینه پروژه وارد می شود. داشتن همه این اطلاعات برای تعیین و برنامه ریزی کل هزینه مراحل ساخت پروژه های درمانی بسیار مهم است. منابع مالی باید در طول مراحل ساخت پروژه های درمانی در دسترس باشد.

۲. مستندات و مجوز

صاحبان پروژه های درمانی باید با هماهنگی شرکت خدمات فنی منتخب خود، در مورد اخذ مجوزها و تاییدیه‌های لازم از مقامات و نهادهای نظارتی مربوطه و مراحل ساختمان سازی به زبان ساده پرس و جو کنند. تایید کاربری زمین یکی از اولین فرآیندهایی است که بیمارستان ها و سایر مراکز بهداشتی و درمانی و پزشکی باید هنگام کار بر روی یک ساختمان جدید یا پروژه ساخت و ساز آغاز کنند. توسعه طراحی با اطلاعات خاص در مورد هر اتاقی که در داخل تأسیسات برنامه ریزی شده است، پلان تفصیلی طبقه، مصالح، تکمیل، مبلمان، ارتفاع دیوارها و کف، فضاهای عمومی و فضاهای خدمات غذایی نیز باید آماده باشد. این تصمیمات برای تهیه اسناد ساخت و ساز مهم و ضروری هستند.

اسناد ساخت و ساز زمانی تهیه می شود که صاحبان پروژه های درمانی طرح توسعه طراحی را تایید کند. این مشخصات و نقشه های کاری برای پیمانکاری که کار را بر عهده می گیرد و تأسیسات را می سازد، مهم است.

پروانه های ساختمانی تنها زمانی صادر می شوند که مشخصات و نقشه ها تکمیل و برای تایید ارائه شود. در صورت هرگونه نظر بررسی، تیم مهندس و معمار باید در صورت لزوم به آنها پاسخ دهند.

۳. مناقصه و قرارداد ساخت و ساز

روش سنتی برای انتخاب و استخدام پیمانکار زمانی است که یک پیمانکار عمومی از پیش واجد شرایط به صورت رقابتی بر اساس اسناد ساخت پروژه های درمانی پیشنهاد می دهد. برخی از صاحبان پروژه های درمانی یک مدیر ساخت و ساز، یک معمار و یک مهندس را انتخاب می کنند. سپس مدیر ساخت و ساز بخشی از تیم تحویل پروژه می شود و همچنین می تواند مشاوره و برآورد هزینه را ارائه دهد، جدای از این امکان که آنها می توانند مستقیماً در روند ساخت و ساز مشارکت داشته باشند.

صاحبان پروژه های درمانی باید از شرکت های ساختمانی و پیمانکاران با تجربه در ساخت، طراحی، ساخت و ساز مراقبت های بهداشتی درخواست کنند. رویکردی عملی داشته باشید و پیشنهادات پیمانکاران مختلف را بر اساس هزینه، تجربه، جدول زمانی، چشم انداز و رویکرد پیشنهادی به کار و فرآیند ارزیابی کنند. انتخاب بهترین پیمانکار باید شامل یک مرحله مذاکره باشد. این زمانی است که پیمانکاران بازسازی تجاری با تجربه گسترده در ساخت و ساز مطب پزشکی باید برنامه ها و چشم اندازهای خود را در مورد محدوده پروژه، جدول زمانی، شرایط پرداخت، هزینه ها و هر رویه مهم دیگر ترسیم کنند.

۴. اجرای ساخت و ساز بهداشت و درمان

مرحله اجرای ساختمان زمانی است که طرح پروژه به کار گرفته می شود. با این حال، بخش اجرایی کار باید با کنترل و نظارت ترکیب شود تا مطمئن شوید که همه چیز طبق برنامه پیش می رود و تمام وظایف مورد نیاز و برنامه ریزی شده با پشتکار انجام می شود.

برای شروع، طرح پروژه تسهیلات بهداشتی باید در جای خود و همیشه در دسترس باشد. شرکت های مهندسی مطمئن می شوند که همه مراحل ساخت پروژه های درمانی تحت پوشش قرار گرفته است. ابتدا، پاکسازی محل ساخت و ساز از هرگونه آوار و ایجاد اتاقک های موقت برای کارگران و ابزار لازم است. برنامه و جدول زمانی پروژه معماری پروژه های را اصلاح کنید. همانطور که پروژه در طول مراحل ساخت پروژه های درمانی پیش می رود، طراحی و ساخت پروژه درمانی باید به طور منظم نظارت شود. در هر زمان، کار باید با استانداردهای کیفیت و پروتکل های ایمنی مطابقت داشته باشد. در صورت بروز هرگونه اتفاق، تغییر یا مشکل غیرمنتظره در محل، پیمانکار و تیم طراحی باید مطلع شده و تصمیمات لازم را اتخاذ کنند.

۵. تجهیزات و اثاثیه

اشعه ایکس، سیستم‌های مانیتورینگ بیمار، اسکن‌های MRI، دستگاه‌های رادیولوژی، سی‌تی اسکن، میزهای جراحی، صندلی‌های بیمار، دفیبریلاتورها، دستگاه‌های بیهوشی، و طیف گسترده‌ای از ابزار پزشکی مانند گوشی‌های طبی و دماسنج بسیار مهم هستند که به موقع تهیه شوند. شناسایی، برنامه‌ریزی و تهیه تجهیزات، مبلمان و وسایل پزشکی برای مرکز درمانی باید به موقع انجام شود، معمولاً به محض انجام مرحله برنامه‌ریزی. هنگامی که مرحله اجرای ساخت و ساز انجام می شود، نصب تجهیزات و اثاثیه عمومی و همچنین هرگونه تجهیزات و اثاثیه پزشکی تخصصی نیاز به هماهنگی مناسب دارد.

۶. تکمیل داخلی و راه اندازی زیرساخت

پرداخت های داخلی پروژه های درمانی عامل اصلی در تعیین سهولت و اثربخشی استفاده کاربردی از مصالح داخلی یک مرکز است. سطوح و مصالح داخلی باید طوری باشند که بتوان آن ها را از رطوبت، گرد و غبار و کثیفی به آسای تمیز کرد. به همین دلیل است که تمام مواد برای تکمیل داخلی، اتصالات و وسایل باید به طور هدفمند طراحی شوند تا امکان تمیز کردن آسان و حداقل تجمع گرد و غبار، کثیفی و رطوبت را فراهم کنند.

تجهیزات داخلی مراکز  درمانی باید استریل باشند، اما در عین حال ، راحت و دنج باشند، بنابراین بیماران، پزشکان و کارکنان پزشکی احساس امنیت و آرامش کنند. باید کنترل عفونت در محل و همچنین راحتی بیماران وجود داشته باشد.

قبل از نصب روکش داخلی، مطمئن شوید که راه اندازی زیرساخت را کامل کرده اید. تمام زیرساخت های لازم برای لوله کشی، سیستم های الکتریکی، تهویه مطبوع و شبکه های ارتباطی باید وجود داشته باشد. زیرساخت، درست مانند تکمیل داخلی، اتصالات، و مواد باید استانداردهای مراقبت های بهداشتی را همیشه رعایت کند.

۷. کنترل کیفیت، آزمایش، و سایر آماده سازی های قبل از باز شدن

شرکت های ساخت و ساز پروژ های درمانی موظفند به طور منظم بازرسی های کنترل کیفیت را انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که ساخت و ساز با مشخصات طراحی و پروتکل های بهداشتی مطابقت دارد. آزمایش سیستم های حیاتی مانند HVAC، اعلام حریق، و گاز پزشکی برای عملکرد و انطباق برای کارکنان پزشکی و ایمنی و سلامت بیمار ضروری است. اینها همچنین برای دریافت گواهینامه ها و مجوزهای لازم از مقامات بهداشتی و ایمنی بسیار مهم هستند. به عبارت دیگر، یک شرکت ساخت و ساز پروژه های درمانی که بر روی طراحی و ساخت و ساز مراقبت های بهداشتی کار می کند، باید قبل از افتتاح مرکز به روی عموم، کنترل کیفیت و آزمایش را در اولویت قرار دهد.

۸. بازرسی نهایی و افتتاح

خدمات ساخت و ساز پروژه های درمانی شامل بازرسی نهایی و افتتاح تسهیلات نیز می شود. انجام بازرسی های نهایی پس از کنترل کیفی اولیه، آزمایش، و سایر آماده سازی های قبل از باز شدن برای اطمینان از انطباق با کلیه مقررات بهداشتی و ایمنی و مشخصات طراحی.

مجوزهای لازم نیز باید قبل از افتتاح تأسیسات تأمین شود. بعد از اینکه همه مجوزها تهیه شدند، کارکنان شما آموزش دیده اند و از تمام جزئیات کوچک مهم برای کار خود آگاه هستند، می توانید مرکز پزشکی را برای مراقبت از بیمار باز کنید.

توصیه می‌شود در طول فرآیند ساخت و ساز، ارتباط منظم، آزمایش‌ها و روش‌های سازگاری با کارکنان مرکز مراقبت‌های بهداشتی را تا زمانی که در انجام بهترین کار پزشکی و مراقبت از بیماران احساس راحتی و امنیت کنند، ادامه دهید. این موارد برای پروژه های موفق درمانی مورد نیاز است. برای اطلاع از طراحی و ساخت پروژه های ورزشی به این مقاله از شرکت دژ آثار مراجعه کنید و در صورت نیاز به مشاوره با ما تماس بگیرید.

اشتراک گذاری مطلب:

شركت مهندسی عمرانی دژآثار

یک مجموعه عمراني، طراحی، صنعتی و اقتصادی است كه با تكیه بر منابع انساني متخصص و متعهد و بكارگیری اتاق های فكر و استفاده از تجارب افراد دارای سابقه درخشان در زمینه های مختلف مهندسي، در تمامي ابعاد سازندگي كشور و خارج از كشور كه مربوط به عمران و آبادی مي شود فعالیت دارد.

دیدگاه خود را بگذارید